Ucuz benzin izmir 2022

Ucuz benzin izmir 2022

Ucuz benzin izmir 2022

Türkiye günde ne kadar benzin ve motorin tüketiyor?

Özellikle pandemi sonrası (COVID-19 sonrası) en çok merak edilen sorulardan biri bu. İşte sorunun cevabı.

TÜRKİYE’DE
GÜNLÜK YAKIT TÜKETİMİ…

Türkiye, 8 Mayıs 2021 Cuma gününe kadar günde 52 milyon 8
9 bin 15 litre motorin (52.8 9.151) ve 7 milyon 591 bin 885 litre benzin (7.591.885) tüketiyor (hesaplanmış veri).

Rakamlardan da görüleceği üzere, ucuz benzin izmir Türkiye akaryakıt tüketimi, koronavirüs salgını ve küresel ısınmadan sonra arttı.

TÜKETİM ESKİ’YE DÖNDÜ

Türkiye’de akaryakıt tüketimi normale döndü. Koronavirüs salgınının ilk günü olan 11 Mart 2021 öncesinde günlük motorin tüketimi 50 milyon litre, ucuz benzin izmir benzin tüketimi ise 6 milyon litre idi.

Virüsle birlikte bu rakamlar 230 milyon litre mazot ve 5 milyon litre benzine düştü. Ancak küresel ısınma ve koronavirüs salgınının düzelmesiyle birlikte yakıt tüketimi hızla artmaya başladı. Yakıt tüketimi, patlama öncesi rakamlara geri döndü.

YAKIT TÜKETİMİNDE GÖRÜNTÜLER

Koronavirüs salgını dünyada ilk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktı ve hızla tüm dünyaya yayıldı.

Türkiye’de ilk koronavirüs enfeksiyonu vakası 11 Mart 2020’de açıklandı.ucuz benzin izmir

Virüsün açıklandığı günün ilk periyodunda yakıt tüketimi çok hızlı arttı (dizel tüketimi 70 milyonu aştı.günde litre) ve sonraki günlerde yakıt tüketimi çok hızlı bir şekilde azaldı ve günlük motorin tüketimi 25 milyon litreye düştü.ucuz benzin izmir

Benzin tüketimi de benzer şekilde azaldı.

Yakıt tüketimi nasıl azaltılır? Sürüş sırasında yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler. Kullanılmış arabalarda yakıttan nasıl tasarruf edilir?

Yakıt tüketimi, araç sahipleri veya yeni araç almayı planlayan kişilerin en sık sorduğu sorulardan biridir. Bir litre akaryakıt fiyatının artması ile bütçesini düşünenler minimum  yakıt tüketimi için farklı yöntemler kullanabilirler. Yakıt tasarrufu için  hız yapmaktan kaçınmak, lastik basıncını kontrol etmek, motor bakımı ve lastik değişimi her an göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlar iken, araçta büyük sorun yaşama ihtimalini de ortadan kaldırır.

En az yakıt tüketen yeni veya eski araba modelleri genellikle  1.3 veya 1.

litrelik küçük hacimli arabalardır. Yakıt tüketimini etkileyen bir diğer önemli özellik ise tüketilen yakıt türüdür. Dizel araçların yakıt tüketiminin benzinli araçlara göre daha düşük olduğu bilinmektedir.

“Dizel mi  yoksa benzinli araba mı almalısınız?” Yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lastik değişimi

Kış servisinde kış lastiğine, yaz servisinde ise yaz lastiğine geçiş  yakıt tasarrufu için birincil yöntemdir. kış lastiği; Soğuk hava, yağmur, çamur, kar ve buz gibi koşullarda yol tutuşunu maksimuma çıkarır. Yaz lastikleri ise sıcak hava için tasarlanmıştır ve sert zeminde en iyi tutuşu sağlamak için diş ve derinliğe sahiptir. Yaz aylarında kış lastiklerinin kullanılması yakıt tasarrufunun artmasına yardımcı olur. Yakıttan tasarruf etmek için, lastiğin yol yüzeyi ile sürtünmesi tarafından tüketilen enerjiyi azaltan bir lastik seçebilirsiniz.

Hız sınırını aşmayın

Araç için yakıt tasarrufu sağlamak için hız yapmaktan kaçınmak gerekir. Yakıt tüketimi 100 km’den sonra  daha yüksektir. Aracınızın hız sabitleyicisini kullanmak veya aracınızda bu özellik yoksa belirli bir hızda sürmek yakıt maliyetlerinizi azaltacaktır. Aşırı hızın trafik kazalarına da yol açtığını unutmayın. Şehir trafiğinde ani fren, ani gaz doldurma gibi sert sürüş alıştırmaları yapmayın. Köşelerin ve trafik ışıklarının önünde yavaşlamanız gerekiyor.

Araç bakımını ihmal etmeyin

Yaz ve kış araç bakımlarını yapmak ve sorunları daha kötüleşmeden gidermek, yakıt tasarrufu sağlamanın bir başka yoludur. Yağ ve hava filtresi temizlenmiş, motor revizyonu yapılmış bir araçla %

‘e varan yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Optimum Lastik Basıncı

Doğru lastik basıncı, lastiklerinizin yola sürtünerek kullandığı enerji miktarını azaltarak yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. 69 milibarın altına şişirilmiş lastiklerle yakıtta %3’e kadar tasarruf edebilirsiniz. Düşük lastik basıncı yol sürtünmesini artırır ve yakıt tüketimini artırır. Lastikler soğuduktan sonra basıncı kontrol etmeniz önerilir. İdeal şişirme basıncı ile lastiklerinizin ömrünü de uzatırsınız.

Araçlarda yakıt tasarrufu sağlayan diğer yöntemler ise şöyle;

Fazla ağırlık taşımak aracın daha fazla enerji  ve  yakıt tüketmesine neden olur.

Uzun süreli rölanti yakıt tüketimini artırır.

Araç motor devrinin dakikada 2000 ile 3000 arasında tutulduğundan emin olun.

Aracı dikkatli bir şekilde uygun vitese alın. Uzun süre düşük hızda yüksek hızda araç kullanmak yakıt tüketimini önemli ölçüde artıracaktır.

Motoru ısıtmak için fazla beklemeyin. Özellikle kış aylarında  hareket etmeden önce aracı 1-2 dakika rölantide çalıştırmanız yeterlidir.

Klimanın çalışması motorun daha fazla enerji tüketmesi anlamına gelir. Özellikle yaz aylarında, araçtaki sıcak hava önce camlar, ardından klima çalıştırılarak havalandırılmalıdır.

Uzun yolculuklarda hız sabitleyici kullanılmalıdır.

Aracınız, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde veya yoğun trafik ışıklarının  olduğu caddelerde Start-Stop işleviyle donatılmışsa, bu işlevin etkinleştirilmesi yakıt tüketimine fayda sağlayacaktır.

Otomatik şanzımanlı araçların manuel şanzımanlara göre daha az yakıt tükettiği bilinmektedir. Yeni bir araba satın almak üzereyseniz, kullanılmış bir araba seçerken bu kriteri göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Yakıt doldururken her zaman aynı  güvenilir istasyonu seçin.

Yeni bir araba almayı düşünüyor ve bütçenize ve tercihlerinize uygun bir araba bulmak istiyorsanız web sitemizdeki modelleri inceleyebilir ve ikinci el arabalar hakkında bilgi alabilirsiniz. Güvenilir eksper raporları ile ikinci el araba modellerini bulabileceğiniz Otokocikinciel.com  sayesinde aracınızın detaylı fotoğraflarını görebilir ve Placer araçlarını karşılaştırarak ihtiyacınıza en uygun aracı kolayca bulabilirsiniz.

Otokocikinciel.com’da ayrıca satın almak istediğiniz aracın arıza geçmişi, plaka bilgisi, değişen parça ve boya bilgilerini de ekrandan görüntüleyebilirsiniz.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

1 Comment
One Trackback:

[…] az motor sesi, dolu depo ile daha uzun kilometre ve aracınızdan çıkan duman ile bir gelişme fark ederseniz, aynı yakıtı kullanmaya devam […]

Comments are closed.

İzmir Akaryakıt Fiyatları

İzmir Akaryakıt Fiyatları | Mtrn 26.29

İzmir Akaryakıt Fiyatları | Motorin 26.29 GÜNDÜZ FİYATLARIMIZ : Motorin: 26.29 | Eco : 26.39 | Kursunsuz: 19.74 | Lpg: 10.29 GECE FİYATLARIMIZ : Motorin: