Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? 2022

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? 2022

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? 2022

Yakıt ekonomisi aracın motorundaki yakıt miktarını azaltmaya yardımcı olur ve bu sayede çok daha uzun mesafeler kat edebilir.

Birçok farklı faktöre bağlı olan bir süreç olan yakıt ekonomisi, özellikle getirdiği uzun vadeli faydalar göz önüne alındığında ekonomik değer yaratabilmektedir.

Peki gazdan nasıl tasarruf edersiniz? Hangi yakıtlar için hangi kriterler mevcuttur? Nasıl daha uzun süre gidebilir ve yine de kolayca tasarrufu yapabilirsiniz? Tüm sorularınızı içeriğimizde bulabilir ve araba ile seyahat ederken yakıt tasarrufu yapmaya başlayabilirsiniz.

Dizel veya Benzinle Karşılaştırıldığında Yakıt Ekonomisi

Dizel aracınızda yakıt tasarrufu yapmak için bilmeniz gereken birçok ipucu var.

Benzinli araçlara göre daha az yakıt tükettiği bilinen dizel araçlarda önce lastiklerin tam olarak şişirildiğini kontrol edin. Aşırı şişirilmiş lastiklere sahip dizel motorlu araçlar daha fazla sürtünme yaşayacak ve bu da yakıt tüketimini artırabilecektir.

Bunun için lastiklerinizin havasını düzenli olarak kontrol etmenizde fayda var. Dizel bir araçta yakıt tasarrufu için bir diğer önemli süreç ise, marş sırasında aracın ısınmasını beklemektir. Motor sıcakken aracınızı hareket ettirmek çok daha az tüketmenize yardımcı olacaktır.

Dizel araçlarda ani kalkış ve duruşlarda veya ayağın hızla gazdan çekilmesi durumunda yakıt tüketimi artabilir. Bu tür önlemleri alarak dizel aracınızda önemli tasarruflar sağlayabilirsiniz.

Benzinli araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sabah erken saatlerde ve soğuk saatlerde ilk yapmanız gereken benzin doldurmak.

Gaz soğuk havada sıkışan bir şey olduğundan, aynı fiyata daha fazla gaz satın alabilirsiniz. Aracınıza hız sabitleyici ekleyebilir veya aracınızda düzenli olarak kullanabilirsiniz. Soğuk motor, benzinli otomobiller için de bir dezavantajdır. Bu gibi durumlarda  tüketimi artacağından aracı hareketsiz çalıştırmak yerine kalkış sırasında yavaş sürerek motoru ısıtabilir ve  tüketimini azaltabilirsiniz.

Yakıt tüketimini hangi faktörler etkiler?

Yakıt ekonomisini etkileyen parametreler çok esnektir ve farklı alanlarda kendini gösterebilir. Bu faktörlere dikkat ederek uzun vadede çok fazla tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse: Sürücülerden kaynaklanan birkaç olası neden listelenmiştir. Araç aşırı yüklü, çok klima kullanıyor, aniden çalışıyor veya hızlanıyor, aracı doğru hızda çalıştırmıyor ve vites sürücünün hatası. Hepsini bir kerede uygulamak zor olabilir. Bu gibi durumlarda kademeli olarak ilerlemek avantajlı olabilir.  tüketimi de aracın motorundan dolayı artabilir.

Zamanla tıkanmış hava filtreleri, arızalı bujiler, eskiyen veya işlevsiz motor yağı da  tüketimini artırabilir. Son olarak, nedenler araçların kendisinden gelir. Yanlış fren ayarları yakıt tüketimini önemli ölçüde artırabilir. Debriyaj balatasındaki problemler, tekerleklerde hava olmaması araç kaynaklı sebepler olarak değerlendirilebilir. Birçoğuna düzenli olarak dikkat ederseniz,  tasarrufu yapmak daha kolay olacaktır.

Bu faktörleri göz önünde bulundurarak  tasarruflu yapılacaklar listenizi oluşturabilir, kısa sürede daha verimli sürüşe geçebilirsiniz.

Araçtaki yakıt tüketimi nasıl hesaplanır?

Yakıt ekonomisini başlattıktan bir süre sonra hesaplama ile otomatik test mümkündür.  tüketimini hesaplamak oldukça basit bir işlemdir.

Yakıt tüketimini hesaplamanın en kolay ve klasik yollarından biri, akaryakıt şirketinden alınan makbuz(lar)ı saklamaktır. Satın alınan yakıt için araç kilometresi makbuza kaydedilmelidir. Bu makbuzu bir sonraki  ikmalinize kadar saklayabilir ve ardından karşılaştırabilirsiniz.

Ayrıca gösterge panelindeki yol hesaplayıcıyı kullanarak yakıt tüketiminizi hesaplayabilirsiniz. Yol bilgisayarında, aracın  deposu simgesinde genellikle çentik bulunur.

Örneğin ilk  değişimi sırasında 3 yakıt çentiği kullanılıyorsa, tekrar 3 çentik kullanılması sağlanmalıdır. Daha sonra ilk kilometre, kat edilen kilometre sayısından çıkarılır ve toplam harcamaya bölünür. Bu sayede aracın yakıt tüketimini öğrenebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse: Sonuç 5.000 km ise ve toplam yakıt tüketimi 500 TL ise, kilometrede 10 kuruş yakıt tüketilmiş demektir. Hesaplamayı  tüketimini hesaplayan programlara da bırakabilirsiniz. Manuel olanlara benzer bir işlem gerçekleştiren bu bilgisayar programlarını ilgili birçok web sitesinde bulabilirsiniz.

Sürücünün yakıt tüketimi neden fabrika verilerinden farklı?

Bazı durumlarda, araç kataloğunda belirtilen yakıt tüketimi ile sürücünün elde ettiği yakıt tüketimi arasında önemli bir fark olabilir.

Şehir içi yakıt tüketimi, şehir dışı yakıt tüketimi ve ortalama  tüketimi olmak üzere üç farklı değer hesaplanmakta ve bu veriler genellikle katalogda sunulmaktadır.ucuz benzin izmir  Ancak otomobil markalarının araç kataloglarında veya web sitelerinde belirttiği  tüketim değerleri çoğu zaman belirli ortamlarda alınan ölçümlerden oluşmaktadır.

Ayrıca bu ölçümler sırasında araçta sadece sürücü bulunduğundan araç ek  tüketmez ve bu da ağırlığı azaltır. Test sırasında yakıtı doldurulmayan araçlar için de farklı  tüketim değerleri oluşabilir.

Dilerseniz Sixt araç kiralarken  tasarrufu yapabileceğiniz ideal bir araca sahip olabilir, uzun ve kısa dönem seçeneklerimizden uygun fiyat avantajıyla yararlanabilirsiniz.ucuz benzin izmir

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

1 Comment
One Trackback:

[…] günde ne kadar benzin ve motorin […]

Comments are closed.

İzmir Akaryakıt Fiyatları

İzmir Akaryakıt Fiyatları | Mtrn 26.29

İzmir Akaryakıt Fiyatları | Motorin 26.29 GÜNDÜZ FİYATLARIMIZ : Motorin: 26.29 | Eco : 26.39 | Kursunsuz: 19.74 | Lpg: 10.29 GECE FİYATLARIMIZ : Motorin:

Ucuz benzin izmir 2022

Ucuz benzin izmir 2022

Ucuz benzin izmir 2022 Türkiye günde ne kadar benzin ve motorin tüketiyor? Özellikle pandemi sonrası (COVID-19 sonrası) en çok merak edilen sorulardan biri bu. İşte